Katedra lwowska
Katedra lwowska
KresowyCyd KresowyCyd
491
BLOG

Sarmatia Karola Levittoux vol. III - wyniki

KresowyCyd KresowyCyd Kultura Obserwuj notkę 4

 

Do wzięcia udziału w konkursie i odbycia wycieczki, po skrywających wiele tajemnic, uliczkach i zakamarkach tego starego kresowego grodu, zaprosiliśmy młodzież licealną. Ich odpowiedź przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Każda kolejna edycja Sarmatii cieszy się coraz większą popularnością. Jednak trzecia była prawdziwym popisem uczestników. W bój o cenne nagrody, ufundowane m.in. przez krakowskie wydawnictwo Arcana, wzięło udział liczne grono uczestników. Ich prace były bardzo zróżnicowane pod względem środków wyrazu oraz bogate artystycznie i merytorycznie.

Żaden z dwóch tematów nie zdominował konkursu. „Przestrzeń polskości” cieszyła się takim samym wzięciem jak „Polak-Lwowianin”. W zakresie środków ekspresji uczestnicy czerpali z całego skarbca metod, od gry słowem w eseju, opowiadaniu i utworach lirycznych, poprzez mozaikę utkaną słowem i obrazem, aż po operowanie wyłącznie przy pomocy obrazu (akwarele i rysunki).

Zbiór prac, które jury otrzymało do oceny jest imponujący. Dlatego proszę się nie dziwić – w tym miejscu zwracam się do uczestników – iż na ogłoszenie rezultatów konkursu zmuszeni zostaliście czekać niemalże do końca czerwca.

Zasmuca jednak fakt, iż z pośród tak licznych prac żadna nie dotyczyła Polaków zasłużonych swą pracą pozytywistyczną na polach: naukowo – badawczym (np. Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej, Stefan Banach – współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej), przemysłowo-przedsiębiorczym (rodzina Baczewskich, Eugeniusz Kwiatkowski – twórca Gdyni związany z Politechniką Lwowską).

 Jury początkowo planowało przydzielić dwa pierwsze miejsca, zgodnie z dwoma dozwolonymi formami prezentacji (słowo i obraz), jednakże – z uwagi na multum interesujących prac – rozszerzyło listę nagrodzonych i postanowiło przyznać oddzielną pierwszą nagrodę w kategorii mieszanej (słowo/obraz).

I w taki oto sposób finał III edycji konkursu Sarmatii im. Karola Levittoux zaowocował nam nie dwójką, lecz trójką atutowych zwycięzców.

Wszystkie prace, a w szczególności owoce kreatywności wspomnianego tria, to najlepszy dowód, że Lwów po dziś dzień ma moc zarażania swoim klimatem i jest znakomitą inspiracją.

Ale do rzeczy. Oto wyniki konkursu:                   

I.                  Kategoria słowo

1 miejsce: Kamil Kornatowski (Gdańsk) – esej „... obserwuje zmarłego przyjaciela”

2 miejsce: Łucja Kowalska (Malbork) – wiersz „Antoś Petrykiewicz”

 

wyróżnienie: Szymon Sawaniewski (Malbork) – opowiadanie „Dwa lata we Lwowie”

 

II.               Kategoria obraz

1 miejsce: Marcelina Niedbało (Malbork) – „Cerkiew świętego Jura”

2 miejsce: Amelia Mazerant (Malbork) – „Lwów - teatr”

3 miejsce: Monika Kot (Malbork) – „Dworzec Główny”

 

wyróżnienie: Kamila Płaszewska (Dąbrowa Górnicza/Sosnowiec) – „Katedra Ormiańska we Lwowie”

 

III.            Kategoria słowo/obraz

1 miejsce: Marta Slobodyk, Natalia Włodarczyk (Kraków) – „Przestrzeń polskości” (film dokumentalny o Katedrze Ormiańskiej we Lwowie)

 

Na koniec chcielibyśmy podziękować za udział wszystkim uczestnikom. Pamiętajcie, że ten konkurs jest dla Was i bez Was nie mógłby się odbyć. Będzie nam niezmiernie miło spotkać się w kolejnej edycji, która nadciąga wielkimi krokami. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pani Magdaleny Blum-Olęckiej, opiekunki zespołu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 2 w Malborku, najliczniejszego zespołu szkolnego, który liczył aż 14 osób. Jury – wzorem poprzednich edycji – przewidziało specjalne nagrody dla najbardziej aktywnych szkół.

Równie serdecznie podziękowania kierujemy ku patronom konkursu. Oprócz wspomnianego już wydawnictwa Arcana (patronat instytucjonalny), krąg naszych mecenasów obejmował następujące osoby i instytucje: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (patronat honorowy), prof. Ryszard Legutko, profesor Lucyna Kulińska, dr Artur Górski, Ewa Siemaszko, Zbigniew Kozak, Tomasz Poręba; Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Przegląd Oświatowy NSZZ “Solidarność”, kwartalnik Myśl.pl, Dziennik Kijowski, portal Wizyt.net, a także serwis dla brytyjskiej polonii Apsik.com.uk.

 

dr inż. Borys Semenowicz – przewodniczący Jury

Marek Zambrzycki – członek Jury, Project Manager Konkursu “Sarmatia”

Zbigniew Kozak – członek Jury

 

 

 Warto poszerzać przestrzeń polskości w społecznej świadomości

Marta Slobodyk, Natalia Włodarczyk

 

 

 

 

KresowyCyd
O mnie KresowyCyd

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura